Storitev pomoč družini na domu je namenjena socialni oskrbi na domu, organizirana je v obliki praktične pomoči in storitev, s katerimi se upravičencu vsaj za določen čas nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki ter se mu tako omogoči, da lahko čim dlje ostane v domačem okolju.
Upravičenci do storitve so:
Pomoč družini na domu je namenjena upravičencem, ki imajo zagotovljene bivalne in druge pogoje za življenje v svojem bivalnem okolju, vendar se zaradi starosti, invalidnosti ali kronične bolezni ne morejo oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali zanju nimajo možnosti. Gre za osebe, ki jim preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z občasno organizirano pomočjo drugega ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje in lahko funkcionirajo v znanem bivalnem okolju tako, da jim vsaj za določen čas ni potrebno institucionalno varstvo v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki.
SKLOP A: pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, kamor sodijo naslednja opravila:
SKLOP B: gospodinjska pomoč, kamor sodijo naslednja opravila:
SKLOP C: pomoč pri ohranjanju socialnih stikov, kamor sodijo naslednja opravila:
Posameznik je upravičen do pomoči na domu, če potrebuje najmanj dve opravili iz dveh različnih sklopov opravil iz prejšnje točke.
Socialna oskrba na domu je strokovno voden proces in organizirana oblika praktične pomoči, pri kateri sodelujejo vodja in koordinator storitve, izvajalec storitve, upravičenec, ključni ali odgovorni družinski člani ter prostovoljni sodelavci.
Storitev se lahko začne na zahtevo upravičenca ali njegovega zastopnika (svojci, prijatelji,…) ali na predlog strokovne (zdravstvene ali socialne) službe. Običajno strokovna delavka predstavi storitev telefonsko in se okvirno pogovori o potrebah in željah v zvezi s pomočjo na domu. Sledi obisk strokovne delavke na domu uporabnika, kjer se z uporabnikom (in svojci) pogovori o podrobnostih v zvezi z izvajanjem pomoči; skupaj določijo točen obseg pomoči in sklop opravil ter podpišejo dogovor o izvajanju storitve.
Pisarna koordinatorke, kjer lahko uredite vse v zvezi s pomočjo na domu, je v prostorih Doma starejših občanov Ajdovščina, Ulica Milana Klemenčiča 7.
Urnik: ponedeljek – petek od 8.30 do 14.30
ANA LIKAR
Telefon: (05) 36 59 830 ali 031 671 336
E-pošta: pomocnadomu@dso-a.si
ali direktno na ana.likar@dso-a.si